Strefa Nauki jest stroną, gdzie każdy może znaleźć coś dla ciała, umysłu i ducha. Pozwala poszerzyć horyzonty, zweryfikować dotychczasową wiedzę poprzez zapoznanie się z profesjonalnymi i unikalnymi artykułami. Czytelnikom udostępniamy działy poświęcone szeroko rozumianej psychologii - w tym psychologii lidera; mechanizmom sprawowania władzy; medycynie alternatywnej i erotyce...
Psychologia – scenariusz losu - tutaj szukaj odpowiedzi
Psychologia w dużej mierze pozwala nam zrozumieć swoje zachowania, otaczający świat. Pomaga redukować również pewien stan niepewności i lęku. Może stanowić swego rodzaju obronę przed niespodziewanymi sytuacjami i umożliwia działania, dzięki którym możemy realizować nasze cele. Ponadto pozwala przewidywać, a nawet wpływać na postępowanie innych osób.
„Stres nie jest tym, co się nam przytrafia, lecz tym, jak to przyjmujemy”
Nasze życie jest jednym wielkim stresem. Poranny terkot budzika, korki w drodze do pracy, konflikt z szefem, a w sobotni wieczór kolejka w restauracji... Może to są drobiazgi, które przyzwyczailiśmy się odbierać jak coś nieuchronnego, ale to one mogą stać się poważną próbą dla naszego układu nerwowego, powodem złego nastroju, a nawet poważnych problemów zdrowotnych. Na pytanie „co robić?” odpowiedź może być tylko jedna: zajrzeć stresowi prosto w oczy.
czytaj więcej»
Terapie - ścisły związek duszy i ciała - teatr zdrowia
Życie jest aktem Woli, Wiary i Wyobraźni
„Świat jest teatrem, ludzie aktorami” - powiedział Szekspir. Czasem wydaje się, że na scenie życia każdy w istocie ma zadane gotowe role. A my tylko narzekamy na niedoskonałość scenariusza. Tymczasem wystarczy po prostu zmienić emploi, aby nasza sztuka nabrała nowych barw - tak uważa Małgorzata Sieniczkina, założycielka znanego w Moskwie teatru zdrowia. Proponuje ona swoim pacjentom rolę ludzi zdrowych i szczęśliwych. Wielu z tych, którzy ją opanowali, odzyskuje zdrowie i zmienia swój los.
czytaj więcej»
Medycyna Alternatywna - koniecznie lecz się skutecznie
Zadbaj o swoje zdrowie
W codziennym zabieganiu nie mamy czasu na dbałość o nasze ciało, samoobserwację, głębszą refleksję. Jeśli nawet próbujemy temu podołać, nierzadko skupiamy się na jednym elemencie, zaniedbując inne. Czy można jednak nie reagować, kiedy „mózg płacze, a łzy lecą do serca, wątroby, żołądka...”? Prócz tradycyjnych metod leczenia: przychodni, recept i środków farmaceutycznych istnieją również rozwiązania alternatywne, dzięki którym można skutecznie poprawić jakość życia i zrozumieć procesy, które zachodzą w naszym organizmie.
„Mózg płacze, a łzy lecą do serca, wątroby, żołądka...”
Oczywiście praktycznie wszystkie choroby człowieka są tak czy inaczej powiązane z jego psychiką, z jego układem nerwowym. Dlatego, mówiąc ściśle, możemy nazywać jakiekolwiek objawy chorobowe objawami psychosomatycznymi tylko w przypadku, kiedy udaje nam się ustalić bezpośredni związek, bezpośrednią zależność wystąpienia tych objawów od odpowiednich czynników psychiczno-emocjonalnych, od jakichś konkretnych zdarzeń.
czytaj więcej»
Seks bez tabu- homo sexualis - wzór na miłość
Nasze najpiękniejsze uczucia to tylko reakcje chemiczne.
Na poziomie biologicznym tak mężczyzna, jak i kobieta podświadomie wybiera partnera jako nosiciela pewnych hormonów. Zatem w miłości człowiek jest zwierzęciem jak każde inne.
A wszystko przez chemików
Neurofizjolodzy z uniwersyteckiego college’u w Londynie zeskanowali mózg 17 ochotników, którym pokazywano fotografie ich partnerów. Tak odkryto fragment mózgu, w którym powstaje uczucie miłości. Jest to tzw. płat wyspowy. Okazało się, że w tym „płacie miłości” reakcje mężczyzn i kobiet są identyczne. Profesor Cindy Hazan z uniwersytetu w Corneille twierdzi, że kiedy się zakochujemy, w naszym mózgu wzrasta stężenie trzech substancji chemicznych: dopaminy, fenyloetylaminy i oksytocyny. W trakcie obserwacji kilku tysięcy par udało się odkryć, że stężenie tych substancji osiąga maksimum najwyżej po 1,5 - 2,5 roku znajomości, a potem spada. To znaczy, że z punktu widzenia chemii miłość zamienia się w przyzwyczajenie.
czytaj więcej»
Lider, czyli za kim idzie cała reszta
Czy decyzja jest tym samym, czym wybór? Niekoniecznie - o tym na naszych stronach
Błyskawicznie zmieniające się okoliczności, nieprzewidywalność współczesnego świata rodzi konieczność szybkiego i skutecznego podejmowania decyzji. „Dziś niejeden człowiek podejmuje w ciągu roku więcej decyzji, mających znaczenie dla przyszłości, niż nasi dziadkowie przez całe swoje życie”. By skutecznie podejmować decyzje, trzeba jednak wiedzieć, czego się chce. Nie chodzi tutaj nawet o wizualizacje przyszłości. Trzeba jednakże mieć jakiś punkt orientacyjny, wokół którego obraca się nasz świat. Dla jednego są to pieniądze, dla drugiego rodzina, dla innego sport…
Jak zostać liderem - zarządzanie jest prowadzeniem innych do sukcesu!
Wydaje się, że wszyscy chcemy znaleźć jakiś sprytny sposób na pobudzenie ludzi, zaintrygowanie ich, zainspirowanie do jeszcze cięższej pracy. Sposób, który nie zakładałby naszego własnego udziału, nakładów sił duchowych i demonstracji analogicznych natchnionych zachowań. Przypomina to kolejną gigantyczną manipulację. Niby o nic gościa nie prosimy, a on i tak robi to, co nam jest potrzebne.
czytaj więcej»
Czy władza jest złem?
Władza...Poświęcono jej sterty ksiąg. Jest stale obecnym "tematem dyżurnym", podobnie jak miłość, śmierć czy sens życia... Z tezą, że władza jest złem, trudno się nie zgodzić, bo nie sposób choćby powierzchownie opisać tego wodospadu nieszczęść i cierpienia, który władza sprowadza na ludzi.
Przestępstwa i akty niesprawiedliwości
dokonane przez tych, co władzę sprawują
i tych, co o nią walczą, są niezliczone.
Ludzkość jest coraz bliższa rozumienia problemu władzy - zła, które rodzą struktury władzy, ale ciągle nie znaleziono odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Czemu władza jest złem?! Dlaczego wyrażenie "porządna władza" jest odbierane jak coś nie do pomyślenia, niczym "okrągły kwadrat" albo "gorący lód". Czy naprawdę władza psuje człowieka, czy może sam człowiek ma niezwykłe skłonności, aby psuć wszystko, czego tylko dotknie? "Mentalność władzy" pozostaje nieprzerwanie czymś niezrozumiałym.
czytaj więcej»
|